SICAK GELİŞMELER
Aston Martin Vanquish Zagato 2017 (16 Ağustos 11:44)
Honda Jazz Supermini 2017 (16 Ağustos 09:32)
Dodge Viper ACR 2016 (10 Mayıs 12:31)
Nissan Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 16:09)
Kia Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 15:18)
Mini John Cooper Works 2016 (8 Mayıs 11:49)

2014 Skoda Rapid Spaceback

02/10/2013
5,917 Okunma

Eren Rençberoğlu • eren@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

Yazar:

 2014 Skoda Rapid Spaceback

İşte karşınızda yeni Skoda Rapid Spaceback. Skoda yeni yüz hatlarına sahip yeni kompakt sınıfını ilk kez İstanbul Autoshow 2012 ‘de otomobil severlerin önüne çıkarmıştı, o zaman dört kapılı bir sedan olarak karşımıza çıkan Skoda Rapid, artık ülkemizde de çok popüler olan hatchback sınıfında Spaceback isim uzantısı ile yollara çıkacak.

Skoda Rapid Spaceback modeli ile ürün gamını Skoda Fabia ve Skoda Octavia arasında geniş hacimli bir hatchback modeli ile genişletiyor. Bunun Skoda için bir ilk olmasını sağlayan detay ise Skoda’nın artık kabul görmüş olan kullanışlılık kalitesinin, kompakt bir sınıf ile kesiştirilmiş olması. Skoda Rapid Spaceback’in yeni dinamik çizgileri kuşkusuz genç nesilin doğrudan ilgisini çekecek, yeni Skoda ‘nın iç detaylarında yer alan sayısız saklama alanı, zekice tasarlanmış işlevsellikleri ve en üst düzeyde sunulan güvenlik özelliklerini müşterilerine Rapid Spaceback ‘lerini ilgi çekici bir şekilde kişiselleştirme imkanı ile sunuyor.

Skoda, Rapid Spaceback ‘in hatırı sayılı bir yakıt tasarufuyla yollarda ilerleyeceğini açıklarken, ona sahip olmak isteyenlerin de bütçesini zorlamayacağınıda müjdeliyor. Avrupa pazarında ekim ayında showroomlardaki yerini alan Skoda Rapid Spaceback, kısa zaman önce Antalya Autoshow 2013 ’te otomobil severlere tanıtılan yeni Octavia ve makyajlanan Superb ‘in ardından ülkemizde satışa sunulması bekleniyor. Yine Antalya Autoshow 2013 ‘te sergilenen sedan Rapid 1.6 TDI DSG ise Skoda Rapid Spaceback ‘in de bu motor, şanzıman seçeneğine sahip olacağının haberini ise şimdiden veriyor.   

2014 Skoda Rapid Spaceback konvensiyonel hatchback modellere kıyasla daha spor ve geniş bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Bu yeni Skoda Rapid Spaceback’i rakiplerinden gerek görsel, gerekse kullanışlılık açısından farklı bir yerde konumlandırıyor. Panaromik cam tavan opsiyonu Skoda Rapid Spaceback’te sahip olunabilecek en özel opsiyonlardan biri. Bugüne kadar bir Skoda’da kullanılan en geniş cam tavana sahip araç, yolculara 1,210 x 780 milimetre ile yolcularına gökyüzünü aracın içinde hissetme olanağı sunuyor.

Spaceback arkasında markasına ait logosunu gururla taşırken, sol tarafına artık yazı ile de Skoda yazıyor.  Rapid model adınaysa logonun sağ tarafında yer veriyor. 2014 Skoda Rapid Spaceback 19 çubuklu ön ızgarasının etrafında artık opsiyonel olarak Xenon far seçeneğini sunuyor ve tamponun alt köşelerinde yer alan sis farları dönüşlerde farların yetişemediği karanlık noktaları aydınlatmaya yardımcı oluyor.

Ağabeyi Rapid’ten 18 santim daha kısa olan Skoda Rapid Spaceback, iç mekanda aynı ferahlık değerlerini neredeyse aynı şekilde koruyor. Sınıfındaki en yüksek diz ve baş mesafenini sunan Spaceback, bagajına 415 litre yük sığdırabiliyor. 

Peki güzelliği, güvenliği ikinci plana mı bıraktırıyor yeni Skoda Rapid Spaceback’e? Kesinlikle, hayır.

Kaza önlemeye yardımcı sistemleri ve kaza anında yolcularını koruma altına alan; ön, yan ve baş hava yastıkları, yüksekliği ayarlanabilir üç noktadan bağlı emniyet kemerleri, ABS (Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi), ESC (Elektonik Stabilite Kontrolü) standart olarak sunuluyor. Diğer aktif güvenlik özellikleri ise opsiyonel Xenon farlar, lastik basınç kontrol sistemi, virajları aydınlatma özelliğine sahip sis farları ve yokuş kalkış asistanı olarak sıralanabilir. Ayrıca Rapid model serisinde ilk defa sunulan C-EPS direksiyon sistemi, hıza endeksli olarak elektro mekanik bir motor aracılığı ile direksiyon tepkilerini iyileştirerek Spacaeback’in sürüş  standardını yükseltiyor.

2014 Skoda Rapid Spaceback, Avrupa’da dört benzinli, iki dizel motor seçeneği ile müşterilerinin ihtiyaçlarına göre altı farklı seçenek ile sunuluyor. Mevcut Rapid modelinde sunulan 105 Hp’lik 1.6 TDI motora, Skoda Rapid Spaceback ile sunulmaya başlanacak olan 90 Hp’lik yine 1.6 TDI olan motor eşlik edecek. Bu motor seçeneği DSG şanzıman opsiyonu sunarken, 100 kilometrede sadece 3.8 litre yakıt tüketiyor. 122 Hp’lik 1.4 TSI motoru 7 ileri DSG şanzıman ile yine Rapid modelinde de sunan Skoda bunun dışında üç silindirli 1.2 MPI 75 HP ve dört silindirli 105 Hp ve yine dört silindirli 86 Hp’lik 1.2 TSI motorlarla sadece düz vites olarak üretim bantından ayrılacak.

//