SICAK GELİŞMELER

Audi e-dizel üretmeyi başardı

03/05/2015
3,487 Okunma

Kerem BURAK • kerem@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

Audi mühendislerinin bir kaç senedir suyu kullanarak yakıt üretme konusunda çalıştıkları haberini daha önceki senelerde sizlerle paylaşmıştık. Audi tarafından yapılan son açıklmaya göre, ar-ge bölümü mühendislerinin bu konuda başarılı oldular ve ilk sentetik e-dizel yakıtı üretmeyi başardılar.

Audi e-dizel ile sıfır emisyon

Audi e-dizel yakıtını üretmek için sadece suya ve karbondioksite ihtiyaç duyuyor. Yapılan bilgilendirmeye göre su 800 dereceye kadar ısıtılarak elektroliz yöntemi kullanılarak hidrojen ve oksiyen gazları ayrıştırılıyor. Daha sonra yüksek basınç vasıtasıyla hidrojen ve karbondioksit gazları birbilerine bağlanıyor. Daha sonra elde edilen sıvı yakıt rafine işlemine tabi tutularak Audi e-dizel yakıtına dönüştürülüyor.

Audi e-dizel üretti.

Audi e-dizel üretti.

Audi e-dizel araçlarda kullanılabiliyor mu?

Audi tarafından su ve karbondioksitten üretilen sentetik e-dizel, çok yüksek yanma kalitesine sahip olan bir akaryakıt olarak tanımlanabilir. İlk üretilen e-dizel sentetik yakıtın bir Audi A8 modelinde test edildiğini söylersek sanırım, Audi e-dizel araçlarda kullanılabiliyor mu sorusuna net bir cevap vermiş oluruz. Aslında Audi e-dizel’in sadece kara yolu araçlarında kullanılmayacağı, endüstriyel alanda normal dizel yakıtın yerine de kullanılabileceği Audi tarafından açıklanıyor. Almanya Dresden’de bulunan araştırma merkezi 1 ayda, 3 bin litre e-dizel sentetik yakıt üretmeyi planlıyor.

Daha önce sizlere duyurmuş olduğumuz Audi’nin bu Ar-Ge Faaliyetiyle ilgili haberimizi bu linkten faydalanarak okuyabilirsiniz.

Audi e-dizel tüm dizel araçlarda kullanılabilecek.

Audi e-dizel tüm dizel araçlarda kullanılabilecek.

Audi’nin bu çığır açabilecek buluşu ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek isterseniz, markanın ingilizce olan global internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.