SICAK GELİŞMELER
Aston Martin Vanquish Zagato 2017 (16 Ağustos 11:44)
Honda Jazz Supermini 2017 (16 Ağustos 09:32)
Dodge Viper ACR 2016 (10 Mayıs 12:31)
Nissan Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 16:09)
Kia Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 15:18)
Mini John Cooper Works 2016 (8 Mayıs 11:49)

En Güvenli Arabalar 2015

30/04/2015
5,669 Okunma

Kerem BURAK • kerem@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

Euro NCAP bağımsız test kuruluşu tarafından 2014 yılı boyunca gerçekleştirilen çarpışma ve güvenlik ölçme testleri sonucunda sınıflarında en güvenli arabalar belirlendi. Euro NCAP en güvenli araba modellerini Geniş Aile Arabaları, Küçük Aile Arabaları, Küçük MPV arabalar, Küçük SUV arabalar, Süper Mini sınıflarında seçmiş. En güvenli araba ünvanını kazanan modeller sınıflarına göre şöyle oluştu:

En güvenli araba geniş aile araçları sınıfında Mercedes-Benz C Serisi

En güvenli arabalar Mercedes-Benz C Serisi

En güvenli arabalar Mercedes-Benz C Serisi

Geniş aile araba modelleri içerisinde, çarpışma ve ölçme testlerinde en yüksek puanları Mercedes-Benz C Serisi almayı başardı. C 220 Avantgarde modeli üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda Yeni C Serisi, yetişkin yolcu güvenliği alanında % 92 başarı sağladı.

Mercedes-Benz C Serisi Euro NCAP

Mercedes-Benz C Serisi Euro NCAP

Önden çarpışmalarda, sürücü ve ön yolcunun bacak bölgeleri “Yeterli” puanı ile değerlendirilirken, geri kalan gövde kısmı “iyi” olarak açıklandı. Arabada bulunan çocuk güvenliği alanında % 84 başarı sağlayan Mercedes-Benz C Serisi, araç yardımcı güvenlik sistemleri açısından % 70 başarılı olarak kabul edildi. Yaya çarpma kazaları açısından da değerlendirilen Yeni C Serisi, % 77 başarılı sayıldı.

En güvenli küçük aile arabası Nissan Qashqai

En Güvenli Arabalar Nissan Qashqai

En Güvenli Arabalar Nissan Qashqai

Ülkemizde crossover segmentide satılan Nissan Qashqai modeli, Euro NCAP tarafından yapılan testlerin sonucunda, en güvenli küçük aile arabası olarak belirlendi. 1.5 dCi Acenta modeli üzerinde gerçekleştirilen testler Nissan Qashqai’ye, yetişkin yolcu güvenliği alanında % 88 oranında başarı getirdi.

Nissan Qashqai Euro NCAP

Nissan Qashqai Euro NCAP

Çocuk yolcu güvenliği alanında % 83 başarı gösteren Nissan crossover, yaya güvenliği alanında % 69 başarı sağlayabildi. ESP, şerit takip sistemi gibi yardımcı güvenlik sistemleri bakımdan da değerlendirilen Qashqai, % 79 başarılı bulundu.

Küçük MPV araç sınıfında en güvenlisi Volkswagen Golf Sporstvan

En Güvenli Arabalar Volkswagen Golf Sporstvan

En Güvenli Arabalar Volkswagen Golf Sporstvan

Volkswagen Golf Sportsvan 1.6 TDI Comfortline modelini teste tabi tutan Euro NCAP, yetişkin yolcu güvenliği açısından bu aracı % 87 başarılı saydı. Çocuk yolcuların güvenliğini % 85 başarılı olarak sağlayabilen bu küçük MPV, yaya güvenliğini % 62 oranında başarıyla sağlayabiliyor.

Volkswagen Golf Sporstvan Euro NCAP

Volkswagen Golf Sporstvan Euro NCAP

Yardımcı güvenlik ekipmanları bakımından değerlendirildiğinde Golf Sportvan, ESP ve hız asistanları sayesinde % 73 başarılı kabul edildi. Bu derecelerle de Euro NCAP tarafından küçük MPV sınıfı araç sınıfında en güvenli araba olarak ilan edildi.

Land Rover Discovery Sport en güvenli küçük off-road aracı

En güvenli arabalar Land Rover Discovery Sport

En güvenli arabalar Land Rover Discovery Sport

Land Rover Discovery Sport 2.2 Diesel modelinde Euro NCAP tarafından yapılan testlerin sonucunda Discovery, en güvenli SUV (en güvenli küçük off-road) modeli olarak değerlendirildi. Yetişkin yolcuların güvenliğini sağlama bakımından değerlendirildiğinde Discovery Sport, % 93 başarı sağladı. Çocuk yolcuların güvenliğini de % 83’lük başarıyla sağlayabilen bu off-road modeli, yaya güvenliği bakımından % 69 başarılı olarak değerlendirildi.

En güvenli arabalar Land Rover Discovery Sport Euro NCAP

En güvenli arabalar Land Rover Discovery Sport Euro NCAP

Çarpışmayı önleme sistemi dahilinde otomatik fren yapabilme özelliğine sahip olan Land Rover Discovery Sport, bu sistemlerinde katkısıyla, Yardımcı Güvenlik önlemleri konusunda % 82 başarılı oldu.

Supermini sınıfında en güvenli araba Skoda Fabia

En Güvenli Arabalar Yeni Skoda Fabia

En Güvenli Arabalar Yeni Skoda Fabia

En güvenli küçük araba olarak Skoda Fabia’nın 1.2 TSI Ambition modeli, Euro NCAP testlerine tabi tutuldu. Yetişkin yolcularıb ve çocuk yolcuların güvenliğini sağlamak konusunda % 81 oranında başarı yakalayan Yeni Skoda Fabia, yaya güvenliği ve yardımcı güvenlik önlemleri alanlarında % 69 oranında başarı sağlayabildi.

Yeni Skoda Fabia Euro NCAP

Yeni Skoda Fabia Euro NCAP

En güvenli arabalar içinde supermini sınıfında birinci olan Skoda Fabia şehir içi ve şehir dışı aktif frenleme sistemi de sunuyor. Fakat test edilen donanım seviyesinde, şehir içi aktif fren desteği sunulmuyor.

 

Euro NCAP tarafından test edilen ve sınıfında en güvenli araba olarak değerlendirilen bu araçlarla ilgili daha fazla ayrıntı okumak isterseniz, Euro NCAP’in resmi en güvenilir arabalar sitesini ziyaret edebilirsiniz.

//