SICAK GELİŞMELER
Aston Martin Vanquish Zagato 2017 (16 Ağustos 11:44)
Honda Jazz Supermini 2017 (16 Ağustos 09:32)
Dodge Viper ACR 2016 (10 Mayıs 12:31)
Nissan Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 16:09)
Kia Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 15:18)
Mini John Cooper Works 2016 (8 Mayıs 11:49)

Honda Vezel 2014

10/12/2013
8,686 Okunma

Kerem BURAK • kerem@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

 

Honda’nın yeni SUV / Crossover modeli Honda Vezel 2014

Honda daha evvel konsept haliyle dünyaya tanıttığı Vezel’i, Tokyo Motor Show’da son haliyle görücüye çıkardı. Markanın Odyssey, Pilot vb. Modelleri gibi bu Honda Vezel modeli Türkiye piyasasına sokulmaz mı diye endişe etmedik desek yalan olur. Fakat sonra Vezel’in Honda’nın Gebze fabrikasında seri olarak üretilme ihtimalini öğrenmek içimiz rahatlattı. Yeni Honda CRV ile omuz omuza mücadele edecek olan Vezel İlk etapta, dört çeker değil de iki çeker olarak üretilecek ve Honda Jazz platformunun üzerinde yükselecek. H-RV ‘nin pazarı terk etmesiyle kan kaybı yaşayan Honda için bu, en azından Türkiye özelinde bizim görüşümüze göre iyi haber demek.


2015 model olarak karşımıza çıkacak ola Honda Vezel, 1.5 Lt. benzinli Turbo VTEC motor kullanacak. Bu motor, en esaslı rakibi Nissan Juke olacak bir crossover /SUV model için Türkiye şartlarında biraz yetersiz olabilir. Bildiğiniz gibi Nissan Juke’un bizim pazarımızda en tercih edilen modellerden birisi olmasının altında yatan sebeplerinde birisi, 1.5 Lt. dCi motoru.

Honda Vezel’in, Jazz’ın paltformunu kullanacağını yukarıda belirttik. Bu durumun bir sonucu olarak Vezel, Honda Jazz ile aynı dingil mesafesine sahip olacak. Vezel’in, Jazz ile bir ortak yönü de modüler koltukları. Aslında bu da Vezelin rakiplerinin karşısındaki en büyük avantajı. Son olarak Vezel ile ilgili söulenebilecek şey, isminin Honda Vezel olarak kalmaabilcek olması. Marka, Vezel’in ismini Avrupa’da daha iyi anlama gelebilecek ve benimsenmesini sağlayacak başka bir isimle değiştirebilir. 

ETİKETLER
,
//