SICAK GELİŞMELER
Aston Martin Vanquish Zagato 2017 (16 Ağustos 11:44)
Honda Jazz Supermini 2017 (16 Ağustos 09:32)
Dodge Viper ACR 2016 (10 Mayıs 12:31)
Nissan Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 16:09)
Kia Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 15:18)
Mini John Cooper Works 2016 (8 Mayıs 11:49)

Skoda Superb Güvenlik Sistemleri

29/04/2015
6,266 Okunma

Kerem BURAK • kerem@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

Yeni Skoda Superb güvenlik açısından, markanın göz bebeği olacak. Bu ekstra büyük sedan modelin yeni kazandığı özellikler arasında, Kör nokta uyarı sistemi (BSD – Blind Spot Detect), Sıkışık trafik asistanı (Traffic Jam Assist), Arkadaki trafik alarmı gibi sistemler yer alıyor. Skoda Superb güvenlik sistemleri içerisinde yer alan özelliklerin çoğu, Volkswagen Grubu’nun bir üyesi olan Skoda markası için ilk niteliğini taşıyor. Yeni Superb, Mayıs ayı içerisinde gerşekleştirilecek olan İstanbul Autoshow’da tantılacak. Daha sonra satışına, ağustos ayında başlanacak.

Yeni Skoda Superb güvenlik sistemleri

Yeni Skoda Superb güvenlik sistemleri

Skoda Superb kör nokta uyarı sistemi

Skoda Superb kör nokta uyarı sistemi, Skoda modelleri içerisinden ilk defa kullanılıyor. Blind Spor Detect (BSD) olarak adlandırılan bu sistem, aracın arkasında bulunan radar sensörleri aracılığıyla çalışıyor. Bu kör nokta sensörleri aracın arkasındaki 20 metrelik alanı tarayarak, araç varsa, yan aynalardaki LED uyarı ışıkları vasıtasıyla uyarıyor. Sürücü o yöne doğru Superb’i yönlendirirse, LED uyarı ışıkları yanıp sönmeye başlıyor. Arkadaki trafik alarmı, bu sistemin bir getirisi olarak Yeni Skoda Suberb modellerinde yer alıyor. Bu alarm, aracın arkası yol dönükken park yerinden çıkılırken aracın arkasındaki trafiği denetleyerek geçen araç olması durumunda sürücüyü uyarıyor. Çarpışmanın önlenmesi için gerekliyse Superb, otomatik fren yapabiliyor.

Yeni Skoda Superb kör nokta uyarı özelliği

Yeni Skoda Superb kör nokta uyarı özelliği

Skoda Superb sıkışık trafik asistanı

Yeni Suberp modelinin barındırdığı bir yeni özellikse, sıkışık trafik asistanı (Traffic Jam Assist). Bu sistem, dur – kalkın çok olduğu trafik koşullarında, aracın şeridinde kalarak öndeki aracı takip edebilmesini olanak sağlıyor. Bu özellik aracılığıyla Skoda Superb, kendi kendine aracı hareket ettirip durdurabiliyor. Bu sıkışık trafik asistanının çalışması için sürücünün ellerinin direksiyon üzerinde olması gerekiyor.

Yeni Skoda Superb sıkışık trafik asistanı özelliği

Yeni Skoda Superb sıkışık trafik asistanı özelliği

Yeni Skoda Superb diğer güvenlik yardımcıları

Yeni Skoda Superb modelinin sahip olduğu diğer güvenlik yardımcı sistemlerinin bir çoğu, marka için ilk olma özelliklerini taşıyorlar.
Acil Durum Asistanı, Superb’in sürücüsü direksiyon başındayken belirli bir süre hareketsiz kaldığında, sesle uyarı yapabiliyor. Aracı hafif sallayarak tekrar uyarabiliyor. Yine bir tepki alamazsa, aracı tamamen durdurup ikaz için flaşörleri yakabiliyor.

Skoda Superb far asistanı, karanlık yolda uzun farları otomatik olarak yakıp, karşıdan gelen trafiği kameralar yardımıyla algılayarak kendisi yine bu uzun farları kısabiliyor.
Adaptif hız sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Yeni Skoda Superb modeli için standart olarak sunulmayacak bir özellik. Sistem, aracı otomatik olarak öndeki araçla güvenli takip mesafesinde tutuyor. Adaptif hız sabitleyici saatte 30 Km/h ve 210 Km/h hızları arasında çalışabiliyor.

Yeni Skoda Superb fotoğraf galerisi

 

Yeni Skoda Superb modeliyle ilgili en güncel bilgileri almak için markanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

//