SICAK GELİŞMELER
Aston Martin Vanquish Zagato 2017 (16 Ağustos 11:44)
Honda Jazz Supermini 2017 (16 Ağustos 09:32)
Dodge Viper ACR 2016 (10 Mayıs 12:31)
Nissan Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 16:09)
Kia Mayıs Kampanyası (8 Mayıs 15:18)
Mini John Cooper Works 2016 (8 Mayıs 11:49)

Yeni Honda CRV 2014

16/11/2013
11,243 Okunma

Kerem BURAK • kerem@arabadergisi.com www.arabadergisi.com

 

Yeni Honda CRV

Honda CRV, ilk olarak 1995 yılında Tokyo Otomobil Fuarında dünyaya tanıtılmıştı. İlk tanıtılan CRV, sadece benzinli bir motora sahipti. Şehir ve uzun yol kullanımına yönelik olarak tasarlanmış olsa da, bir SUV tarzına da sahipti.


2001 senesinde, 2. Jenerasyon Honda CRV, ilk neslin başarısını devam ettirmek üzere yollardaki yerini aldı. Bu model, 2.0lt i-VTEC benzinli motoru ve yeni görünümüyle beklenen ilgiyi gördü. Takvimler 2005 yılının ortalarını gösterirken, beklenen bir atılımla Honda CRV dizel motorla tanıştı. Bu i-CTDi dizel motor tamamen Honda mühendislerince geliştirilmiş bir “Common Rail” motordu. Fakat bu motor, CRV’de otomatik şanzımanla birleştirilmedi ya da birleştirilemedi.

Honda CRV modelinin 3. Jenerasyonunun dünya lansmanı 2007 yılında gerçekleştirildi. Bu yeni kasa da beklenen ilgiyi görmeye devam etti. Ama 2009 yılında gerçekleştirilen makyaj ve yeni nesil i-DTEC dizel motor, makyajlı 2009 model Honda CRV’nin iyice parlamasını sağladı. Her ne kadar biz, Türkiye’de görememiş olsak da, bu makyajlı kasa, 2009 ve sonraki model CRV’leri otomatik şanzımanla buluşturdu. Avrupa’da görebildiğimiz otomatik şanzımanlı dizel Honda CRV’leri , Türkiye’de görmek kısmet olmadı. Bizim Türkiye piyasasında yaşadığımız bu hayal kırıklıkları elbette, Honda CRV’nin dünyada yakaladığı başarıyı etkilemedi. Çıktığı 1995 yılından beri Honda CRV, 5 milyon adet araçtan fazla satış rakamı yakaladı.

Ve 4. nesil 2013 model Yeni Honda CRV. Bu araç, Honda’nın her defasında SUV üretiminde kendini aşmayı bildiğinin bir kanıtı gibi. (Burada Honda Civic için bu gelişmeyi göremediğimizi üzülerek belirtmemiz gerek.) 2013 Yeni CRV, yakıt ekonomisi ve konfora daha fazla önem veren bir anlayışla, Honda’nın mühendisleri tarafından tekrar tasarlandı. Honda’nın açıklamasına göre, her ayrıntının arkasında büyük anlamlar gizli. Örneğin, bagajın üstünde yer alan rüzgarlık yansıttığı sportif tarzın ve güzel görünümünün altında, yakıt ekonomisinin iyileştirilmesine hizmet ediyor.

Honda CRV 2013 yılında çıkan 4. Jenerasyonuyla, iç mekanda da bir rahatlama sağlamış. Geriye yatabilen arka koltuklar, yolculuğu daha konforlu hale getirirken, aynı zamanda iç hacme yönelik genişlik algısını olumlu yönde etkiliyor.
Motor seçenekleri ve bu motorların sağladığı yakıt ekonomisi bakımından da Yeni Honda CRV iddialı. Yukarıda bahsettiğimiz i-DTEC motor “Earth Dreams Technology” anlayışıyla 1.6lt olarak çok daha ekonomik ve çevreci olarak karşımıza çıkıyor. 1.6Lt dizel Honda CRV, 6 ileri manuel şanzımanla şehir içinde 100 km’de 4.8Lt yakıt sarfiyatı vadediyor. Dizel Honda CRV’nin şehir dışı yakıt tüketim değeriyse 4.3Lt / 100 km. Bu 1.6Lt dizel i-DTEC motor, 120 PS güç ve 300Nm tork üretiyor. Burada 1.6Lt dizel motorun otomatik şanzımanla sunulmuyor olmasını eleştiremedik. Avrupa’da bu şekilde satılıyor. Fakat Honda CRV’nin Avrupa’da 2.2Lt İ-DTEC motorla otomatik şanzımanı birleştiren modelleri de var. Bunu da Honda’ya bir eleştiri olarak belirtelim.

2013 CRV için diğer motor seçeneğiyse, 2.0Lt i-VTEC benzinli motor. Bu motor, 8 ileri otomatik şanzıman teknolojisinin zorlandığı günümüzde, 5 ileri olarak sunuluyor. Bunun da yakıt ekonomisine etkisini doğru değerlendirmek gerekir kanaatindeyiz. Honda, 2013 model yeni CRV 2.0Lt bezinli motora sahip modellerinin şehir içinde 10Lt benzin sarf ettiğini açıklıyor. Fakat bu değerlerin, Konya gibi tamamen düz coğrafyalarda ve minimum trafikte gerçekleşme ihtimali sanki daha yüksek olabilir. Ankara ya da İstanbul’da bu yakıt değerlerini görmek pek mümkün olmayabilir. 2013 Yeni CRV’nin 2.0Lt benzinli motoru 155 PS güç ve 192 Nm tork üretiyor.
2013 Yeni Honda CRV ‘de güvenlik donanımları açısından neredeyse yok yok denebilir. Otomatik vitesli CRV ‘lerde sunulan “Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü”, hız sabitleme sisteminin, öndeki aracı takip eden versiyonu. Bu sistem CRV’nin, öndeki araçla mesafeye göre yavaşlamasına ve sonra belirlenen hıza geri çıkabilmesine olanak sağlıyor. Yine otomatik şanzımanlı modellerde, bu sistemin devamı niteliğinde “Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi” bulunuyor. Bu sistemde Honda CRV, öndeki araçla takip mesafesi kısaldığında ve tehlikeli bir hale gelmeye başladığında sürücüyü uyardıktan sonra, bu tehlikenin devam etmesi durumunda hafif bir fren uyguluyor. Eğer tehlike devam eder ve çarpışma ihtimali doğarsa CRV, emniyet kemerlerini gerginleştirerek tam fren yapıyor. Yukarıda bahsettiğimiz bu iki sistemi de destekleyen ve manuel vitesli dizel CRV’lerde de bulunan bir diğer önemli sistemse; “Aktif Ön Koltuklar”. Bu sistem, çarpışma esnasında koltukları ileri / geri hareket ettirerek darbenin etkisinin yumuşatılmasını ve boynun korunmasına yardımcı oluyor. Bu konuya son olarak, 2013 Honda CRV’nin EuorNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız aldığnı belirterek son verelim. 2001 model Honda CRV euroNCAP testlerinde 4 yıldız alabilmişti. Keza 2007 model Honda CRV’de 4 yıldızla dönebilmişti bu testlerden. 2013 Model Honda CRV’nin çarpışma test videosunu buradan

izleyebilirsiniz.

2013 Yeni Honda CRV’nin lastik ebatları 225 60 R18 . Bu boyutlardaki bir lastiğin, yazının yazıldığı tarihteki fiyat aralığı, 400 TL – 530 TL civarındaydı. 1,70 yükseklik ve 2.09 genişlik ölçülerine sahip bir araca sahip olmak istiyorsanız, bu bedel, elbette katlanmanız gereken ufak bir bedel. (MTV tutarına değinmemeyi tercih ediyoruz.)

2013 Honda CRV’nizi dizel olarak almaya karar verdiyseniz eğer, 80.900 TL olan ve en boş, yani otomotiv sektöründeki ismiyle “BAZ” modelinde standart olarak sahip olabileceğiniz başlıca donanımlar şu şekilde: ısıtmalı ve elektrikli yan aynalar, sadece 4 hoparlörlü, BLUETOOTHSUZ, direksiyondan kumandalı müzik çalar, yol bilgisayarı ve bilgi ekranı, AYDINLATMASIZ güneş siperlikleri, çift bölgeli klima, sürücü/ yolcu / yan ve perde hava yastıkları, yokuş kalkış desteği.
Dizel Honda CRV için, 6.000 TL daha vererek bir üst donanım paketini, yani Honda CRV Premium’u, 12.000 TL daha vererekse onunda üst donanım paketi olan Honda CRV Elegance modelini seçebilirsiniz. Fakat ne yaparsanız yapın, sadece benzinli CRV’ler için geçerli olan “Executive” donanım paketini dizel Honda ile alamazsınız.

Yeni Honda CRV’de Elegance ve Executive donanım seviyeleri arasındaki fark nelerdir diye soracak olursanız eğer, aslında çok da fazla fark olmadığını söyleyebiliriz. Bu farklardan bir kısmı zaten otomatik vites opsiyonunuz olmadığı için kaybettikleriniz. Geri kalan Honda CRV donanım farklılıklarının başlıcalarıysa; anahtarsız giriş ve motor çalıştırma düğmesi, tek dokunuşla açılan ön / arka camlar, elektrikli açılan bagaj. Bir de en dolu modeli yani yazımıza konu tüm özelliklere sahip full Yeni Honda CRV var. Bu donanım paketinin ismi Honda CRV 2.0 Executive Ekstra Güvenlik Paketli. Fiyatı 117.000 TL. Artık Bu segmentte bir SUV almayı istiyorsanız sanırız düşünmeniz gereken yer burası olmalı. Mesela aynı fiyat aralığında, 2.0Lt dizel Multijet II Fiat Freemont bir alternatif olabilir mi? Elbetteki siz sayın okurlarımız karar verecek buna.

YENİ HONDA CRV 2013 RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ…

//